NEDEN HOCAZADE

İzmir de önce Hocazade olarak tanınan daha sonra Üzümcü soyadını alan Hocazade ailesi kentin ilk ulusal tüccarları arasında yer alarak Karaburun üzümünü dünya çapında bir markaya dönüştüren ailedir.

İhracatta yabancı tüccarlar egemenken Hocazade ailesi üzüm, incir ve tütün ihracatında İzmir in sayılı isimleri arasına girip ekonomiyi yeniden yapılandırdılar.

Ailenin kökleri Hafız Cemal ve Hafız Hakkı Beylere dayanır. Bu iki kardeş Çandarlı dan İzmir e yerleşerek Karaburun - Mordoğan da bağcılık yapmaya başlarlar. Böylece bir aile mesleği doğar. Fakat bağ işiyle asıl daha sonraki kuşak, yani Hocazade Ahmet Ragıp, Hüseyin ve Sıtkı Beyler ilgilenirler. Üzümün yetişmesi ve toplanmasıyla Hüseyin ve Sıtkı Beyler, işlenmesi ve ihracatıyla Hocazade Ahmet Ragıp Bey ilgilenir. Ancak markalaşma Hüseyin Beyin oğlu Süleyman Nihat Üzümcü ile başlar ve Nihat Bey Karaburun Sultaniye sini dünyaya tanıtır. Öyle ki Karaburun üzümü dünyaca ünlü Kaliforniya üzümleri ile rekabete girer. Marka isimi de Hocazade Nihat Üzümcü ve Hocazade Ahmet Ragıp Üzümcünün baş harfleri HZNÜ ve HZAÜ dür. Ege Bölgesinden toplanan üzümler İzmir deki mağazalarında işlenip Avrupa ya en çok da İtalya, Almanya ve Hollanda ya gönderilir.

Üzümle beraber incir ve tütünde Avrupa ya ihraç edilirdi. Daha sonraları Pasaport ve Konaktaki depo ve işletmeler, yollar genişletilip istimlak edilir. Hal böyle olunca, Hocazade Süleyman Nihat Üzümcü nün erkek evladı olmadığından aile işleri yavaş yavaş eriyip son bulmuştur.

İzmir de önce Hocazade olarak bilinen sonra Üzümcü soyadını alan ailenin çok sayıda hayır işleri bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını açıklamak gerekirse; Yeşilyurt taki Hocazade Ahmet Ragıp Üzümcü ilköğretim okulu, Alsancak Hocazade Camii, Çocuk Hastanesine ilave olarak yaptırılan Üzümcü pavyonu, Mordoğan daki Süleyman Nihat Üzümcü ilköğretim okulu, Kokluca Kabristanındaki Üzümcü Camii, Urla Hocazade Camii, Mordoğan Merkez Camii arsası, Mordoğan eski Jandarma Karakolu arsası ve onlarca çeşme...

Alsancak Hocazade Camii hakkında ufak bir anı : Alsancak Hocazade Camii nin inşaatı esnasında civarda genelde gayrimüslimler oturduğundan bunlardan bazıları, biz ezan sesi ile uyanmak istemiyoruz, buraya camii yapılmasın diye tepki göstermişler. Hocazade Ahmet Ragıp Üzümcü Beyde herkim evini bu sebepten satmak isterse ben almaya hazırım der ve gerçektende birkaç tanesini alıp cami vakfına bağışlar.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bilgilerden yola çıkarak İzmir de ulusal ekonominin doğuşunda böyle önemli bir rol oynayan ve aynı zamanda bu kadar hayırsever, bu kadar sevilen - saygı duyulan bir ailenin evladı olarak, dedem Hocazade Süleyman Nihat Üzümcünün ismini taşımaktan gurur duyarak, babamla birlikte kurmuş olduğumuz inşaat şirketine HOCAZADE ismini vermeyi bir vefa borcu olarak gördüm...

Copyright © 2012 Hocazade İnşaat Turz. San. ve Tic. Ltd. Şti.

Web Tasarım : ION Danışmanlık